<< Geri Dön
İNME SONRASI

Ev Ortamı ve Evde Kullanılacak Ekipmanlar


Evde bakım sırasında ihtiyaç duyabileceğiniz ev ortamı ve ekipman bilgisine bu bölümde erişebilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için lütfen bize e-posta ile erişmekten çekinmeyin...

 

Yatak nasıl olmalı?
Kişinin yatacağı yatağın yüksekliği, sertliği, başının kaldırılıp, kaldırılmayacağı, yatağın yanında kişinin düşmemesi için bir bariyerin bulunup bulunmaması gözden geçirilmelidir. Gerektiği takdirde başı hareketli yatakları tercih edebilirsiniz.

 

Hastanız günün büyük bir bölümünü yatakta geçirecek ise, havalı bir yatak almanızda fayda vardır. Bu yatak sırt yaralarının oluşmasını engelleyen, sırtın hava almasını sağlayan bir yataktır.

Yatağın yakınına bir zil, telefon ve acil telefon numaralarının yerleştirilmesi hastaya kolaylık sağlayabilir. Yatakta

dönmekte zorlanan hastalar için yatağın kenarında bir bariyerin bulunmasında fayda vardır.

 

Yataktan tekerlekli sandalyeye transferin zor olduğu durumlarda bir kayma tahtası ya da daha ciddi vakalarda bir "insan kaldırma asansörü" (lift) (hoist) daha az eforla hastanın transferini sağlayabilir.

 

Yatağın alçak olması, hem transferi hem de kişinin yere basmasını kolaylaştırır.

 

Tekerlekli Sandalye Seçimi nasıl yapılmalı?
Felç geçirdikten sonra bazı kişiler kısa bir süre için bazıları ise daha uzun süre boyunca tekerlekli sandalyeye gereksinim duyabilirler. Tekerlekli sandalye seçerken hafif olanlarını tercih etmeniz çok iyi olacaktır. Tekerleklerinin ve frenlerinin dayanıklılığı önemli noktalardır. Dayanıklı ve kaliteli bir tekerlekli sandalye almakta fayda vardır. Aksi taktirde sürekli olarak yeni bir tekerlekli sandalye alarak maliyeti daha da yükseltme riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

 

Koltuk nasıl olmalı?
Oturulacak koltuğun şekli (sert zeminli, kollu, ayakların yerle tam temasını sağlayacak şekilde yüksek olması vs) tamamen kişinin sağlık durumuna bakılarak fizyoterapist eşliğinde verilmesi gereken kararlardır. Sırt bölümü yüksek, başın bir tarafa düşmesini engelleyen, ayak kısmı kalkabilen televizyon koltuklarını tercih edebilirsiniz.

 

Merdivenler nasıl olmalı?
Merdivenlerin her iki yanına da dayanılabilecek trabzanların kurulması, dışarıdaki merdivenlere çok dik olmayan, uygun bir açı söz konusu ise rampa yerleştirilmesi son derece faydalı olacaktır. Rampalar kalıcı ya da geçici olarak yerleştirilebilir. Rampaların açısına ve zemininin kaygan olmamasına dikkat etmek gerekir. Evdeki merdivenlerin durumuna göre motorlu bir taşıyıcı da uygun olabilir. Ancak böyle bir taşıyıcı hem yüksek maliyetli olacak, hem de

kişinin dengesini çok iyi kurabilmesini gerektirecektir.

 

Beslenme Nasıl Olmalı?
Diyetisyen, kişiye özel besin ve kalori alımını içeren uygun bir diyet tavsiye eder. Eğer kişide felç sonrası yutma problemi varsa (dysphagia), burundan bir beslenme tüpü (nasogastric tube) sokulur. Eğer yutma problemleri birkaç haftadan uzun sürerse, bir beslenme tüpünün doğrudan karna verilmesi gerekebilir (PEG veya percuaneous endoscopic gastronomy). Kişi emniyetli bir şekilde yutuncaya kadar bu tüp kullanılabilir. Kişinin yeme ve yutma yeteneğine göre diğer bir takım yöntemler de kullanılarak yeterli yiyecek ve içecek verilir.

 

Yiyecek seçimi ve Diyet nasıl olmalı?
İnme geçiren hastaların dikkat etmesi gereken bir diğer konu da yiyecek seçimi ve diyettir. Hastaneden taburcu olurken doktor ya da diyetisyen tarafından önerilen yiyecekleri yemeleri, tuzsuz, kolesterol oranı düşük, meyve ve sebze ağırlıklı bir diyet uygulamaları ikinci bir inme geçirme riskini düşürecektir.

 

Ayrıca yutma problemi olan hastaların blender ile ezilmiş sebze ve meyveleri yemeleri daha kolay olacak, çorba, komposto, süt gibi sıvıları içmeleri hem gerekli besinleri almalarını sağlayacak hem de boğazlarına katı bir yiyecek parçasının kaçmasını önleyecektir.

İnme geçirmiş olan hastanızın evde diğer aile bireyleriyle birlikte yemek yemesi, aynı masada oturması sosyal anlamda kendisini motive edecek, moralini yükseltecektir. Bu konuda onu cesaretlendirmek de hasta yakınına düşmektedir.

 

Sağ ya da sol kolun yeterli derecede fonksiyonel olmaması, görme problemi nedeniyle tabağın yarısındaki yiyecekleri görememek, yüz kaslarının gevşemiş olması hasta için yemek yemeyi zor hale getirebilir. Bir el ya da kolun fonksiyonel olmaması durumunda diğer elle yemeğin yenebilmesi için hasta yakını hastanın yemeğini küçük lokmalara bölebilir, tabağın yarısını görememe durumunda ise tabağı döndürmek en pratik çözüm olacaktır. Yüz

kaslarının gevşediği durumlarda ise, hastanın ağzını ıslak bir mendille silmek, tüm lokmaların çiğnenip çiğnenmediğini görmek için inmeli taraftaki yanağın iç kısmını kontrol etmek faydalı olabilir.

 

Basit bir yemeğin hazırlanması......
İnme geçiren kişi gerek muhakeme gerekse hareket kabiliyetine sahipse mutfakta basit yemekleri hazırlayabilir.

Yapılması gerekenlerin başında, hastaneden çıkmadan rehabilitasyon ekibi ile yemek hazırlayıp hazırlayamayacağı konusunda fikir birliğine vararak, potansiyel risklerin neler olabileceğini öğrenmek gelir. Örneğin ayakta uzun süre durmakta güçlük çeken bir kişi yemeklerini tekerlekli sandalyede otururken yapmayı deneyebilir. Bunun için bir marangozun da yardımıyla daha alçak

(tekerlekli sandalyede otururken kişinin erişebileceği ve rahatlıkla çalışabileceği)

bir masa yapılabilir. Kişinin kullanacağı bıçak gibi gereçlerin sapı kumaş parçalarıyla kalınlaştırılmalı ya da özel bir bıçak satın alınmalıdır. İnme geçirenler için yurt dışında maliyeti çok yüksek olmayan, pratik pek çok gereç mevcuttur. Tüm bu gereçler bir elle ya da kolla çalışmayı kolaylaştıran aletlerdir. Bu tür aletlerle ve mümkün olduğunca az malzemeyle lezzetli yemekler yapmak daha kolay olacaktır.

  


 

 

Tüm hakları saklıdır. © 2007 www.beyinfelci.org
Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu gelişen hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar; sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.